ZS-Załubice
ZS-Załubice (wiecej)
ZS-Załubice
ZS-Załubice (wiecej)

Szkoła w oczach innych

LEKCJA PIERWSZEJ POMOCY W ZESPOLE SZKÓŁ W ZAŁUBICACH

LEKCJA PIERWSZEJ POMOCY W ZESPOLE SZKÓŁ W ZAŁUBICACH

W miniony wtorek 23 października strażacy z miejscowej jednostki OSP na zaproszenie Dyrektora Zespołu Szkół w Załubicach Pana Edwarda Biernackiego (ostatnio odznaczonego przez Pana Premiera Donalda Tuska Złotym Krzyżem Zasługi, czego z miejsca serdecznie gratulujemy ), spotkali się z uczniami klas 4-6.

Tematem wtorkowego spotkania z dziećmi była Pierwsza Pomoc. Głównym założeniem prowadzących w których tego dnia wcieli się druhowie: Rafał Jagielski, Michał Salwerowicz, Grzegorz Paterek oraz Dawid Kaza, było wpojenie dzieciom, że chęć niesienia pomocy, to nic strasznego i niebezpiecznego. Druhowie uświadomili dzieciom, że czasami wystarczy wykonanie zwykłego połączenia na jeden z numerów alarmowych. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy trzeba zainteresować się osobą poszkodowaną, a w konsekwencji rozpocząć czynności ratujących jej życie i właśnie do niesienia takiej pomocy zachęcali prowadzący spotkanie.

Druhowie informowali, że w sytuacji wypadku każdy z nas walczy z czasem, a kolejna uciekająca sekunda decydować może o zdrowiu, a niekiedy ludzkim życiu. Strażacy podczas zajęć opowiedzieli kilka historii z życia, gdzie tak naprawdę chwila zawahania mogłaby zaważyć na ludzkim istnieniu. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały tego, co mieli do powiedzenia druhowie, a po lekcji teoretycznej przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Uczniowie na fantomach mogli nauczyć się jak udzielić pierwszej pomocy, a przede wszystkim jak i w którym miejscu uciskać klatkę piersiową po zatrzymaniu akcji serca do czasu przybycia karetki pogotowia.

Strażacy uczulili też swoich młodych słuchaczy, że podczas niesienia pomocy drugiej osobie musimy przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo, o czym niestety niektórzy zapominają, a przecież musimy pamiętać, że dobry ratownik to żywy ratownik...

// autor: Dawid Kaza

Kurier W 23.X.2012 r.

70 rocznica powstania ARMII KRAJOWEJ

Dwie daty,szampan i kwiaty

Za rogatkami

Szkoła rodzinna

Uroczystości w Załubicach

Niepodległość na sportowo

Lata lecą, czyn zostaje

Armia Krajowa w Załubicach

Zwycięzcy

Szkoła rodzinna

Marszałek Adam Struzik

Święto Niepodległości

14 luty - niezwykła lekcja historii

Szkoły w powiecie

Dziękujemy za salę

Nowy obiekt sportowy w Gminie Radzymin

Marzenie stało sie faktem

Sala gimnastyczna w Załubicach

Zwycięska szkoła z Załubic

Warszawska olimpiada młodzieży

Pracowite lato radzymińskich kolaży

Spłyneło medalami kolarzom z Radzymina

Ciepłe wspomnienia

Święto szkoły

Sami sobie pomogli

Dowódca z "Rajskiego Ptaka"

Szkoła imenia Armii Krajowej w Załubicach

"Święto wiosny"

I Mistrzostwa Radzymińskich Szkół w lekkoatletyce

80 - latka