Apel z okazji 100 – lecie objawień Matki Bożej w Fatimie

W sobotę 13 maja 2017r. obchodziliśmy na całym świecie 100 – lecie objawień Matki Bożej w Fatimie. Z tej okazji 12 maja uczniowie klas VI szkoły podstawowej, pod kierunkiem pani katechetki Marty Rybak, przygotowali akademię dla społeczności szkolnej. W przedstawieniu zostały ukazane sceny zjawienia Anioła i objawień Maryi małym pastuszkom: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie - w role których wcieliły się dzieci. Całość występu ubogaciły swym śpiewem uczennice gimnazjum, prezentując pieśni fatimskie. Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Na zakończenie uroczystości głos zabrał Ks. Proboszcz Wojciech Stępień, który w swym wystąpieniu nawiązał do objawień w Fatimie.

Orędzie fatimskie, które Maryja przekazywała światu za pośrednictwem trojga  dzieci, składa się z wezwania do nawrócenia, do modlitwy, szczególnie różańcowej, oraz do zadośćuczynienia za grzechy własne i wszystkich ludzi. Zaadresowane jest szczególnie do ludzi naszego stulecia naznaczonego wojnami, nienawiścią i walką z Bogiem. „Orędzie fatimskie jako ostrzeżenie i naglące wezwanie Matki Bożej do nawrócenia nie jest jednorazowe. Jej apel musi być podejmowany z pokolenia na pokolenie, zgodnie z nowymi znakami czasu – mówił Jan Paweł II. „Trzeba nieustannie do niego powracać. Trzeba go podejmować wciąż na nowo”.

Dnia 13 maja 2017 r. papież Franciszek zaliczył  w poczet świętych dwoje pastuszków Franciszka i Hiacyntę, którzy mieli objawienia Matki Bożej w Fatimie. Zostali ogłoszeni świętymi w Fatimie, dokładnie w setną rocznicę pierwszego z objawieńObecnie trwa proces beatyfikacyjny trzeciej uczestniczki objawień Maryjnych sprzed stu laty, s. Łucji Dos Santos (1907-2005).

Marta Rybak